Ακορντεόν: Σύγχρονες τεχνικές εκτέλεσης και σημειογραφία

To εργαστήρι σύγχρονης μουσικής παρουσιάζει μια διάλεξη με θέμα τις τεχνικές εκτέλεσης και σημειογραφίας για το ακορντεόν με τον Παναγιώτη Ανδρέογλου (Panagiotis Andreoglou).

Στην παρουσίαση αυτή γίνεται μια περιγραφή των ιδιαίτερων τεχνικών και εκφραστικών δυνατοτήτων του ακορντεόν στην σύγχρονη μορφή του. Θα γίνει καταρχήν μια περιγραφή των βασικών μερών του οργάνου, του τρόπου παραγωγής του ήχου, της διάταξης των πληκτρολογίων, της έκτασης, της χρήσης των registers. Στη συνέχεια θα παρουσιαστούν βασικές τεχνικές εκτέλεσης, όπως διαφορετικοί τρόποι άρθρωσης, δυναμικές, δυνατότητες δακτυλισμών, χρήση της φυσούνας. Μέσα από τη ζωντανή εκτέλεση παραδειγμάτων από την εργογραφία του οργάνου θα συζητηθούν εκτεταμένες τεχνικές όπως το vibrato, bellows shake, tone glissando, ήχος του αέρα, κρουστικά εφέ και clusters. Θα δοθούν επίσης παραδείγματα και κατευθύνσεις για έναν ενιαίο τρόπο σημειογραφίας των διαφόρων τεχνικών, όπως έχουν αποκρυσταλλωθεί μέσα στο πρωτότυπο ρεπερτόριο για ακορντεόν.

ΔΕΥΤΕΡΑ 5 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2018, 6:30 ΜΜ
ΤΜΗΜΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Α.Π.Θ.
(ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥΠΟΛΗ ΘΕΡΜΗΣ)
ΑΙΘΟΥΣΑ 10

O Παναγιώτης Ανδρέογλου επικεντρώνεται στην εκτέλεση σύγχρονης μουσικής παρουσιάζοντας έργα σε πρώτη εκτέλεση σε συναυλίες σε ολόκληρη την Ευρώπη και τις Η.Π.Α. Εκτελέσεις του έχουν μεταδοθεί ζωντανά από την κρατική ραδιοφωνία της Δανίας, της Λετονίας και της Ελλάδας. Το 2016-2017 πραγματοποίησε έρευνα πάνω σε έργα για ακορντεόν και ηλεκτρονικά στο Bowling Green State University (Ohio) με υποτροφία του Ιδρύματος Fulbright. Σπούδασε ακορντεόν στο Δημοτικό Ωδείο Καβάλας, το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και την Βασιλική Ακαδημία Μουσικής της Δανίας, μουσικολογία στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και στο Πανεπιστήμιο του Ελσίνκι και πιάνο στο Δημοτικό Ωδείο Καβάλας. Πέρα από τον χώρο της κλασικής και σύγχρονης μουσικής, ο Παναγιώτης Ανδρέογλου έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την αυτοσχεδιαστική μουσική. Έχει συνθέσει και εκτελέσει μουσική για θέατρο και χορό και έχει ηχογραφήσει στην ελληνική δισκογραφία. Είναι ιδρυτικό μέλος της οργανωτικής ομάδας του Διεθνούς Φεστιβάλ Ακορντεόν Θεσσαλονίκης “Reedblocks”. Διδάσκει ακορντεόν, θεωρητικά και διευθύνει το σύνολο ευρωπαϊκής μουσικής στο Μουσικό Σχολείο Γιαννιτσών.